Oris - 01 733 7720 4388-Set LS
01 733 7720 4388-Set LS Divers Sixty-Five 42 Formosa Violin
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7720 4388-Set LS (aka: 01 733 7720 4388-Set LS) |
| Name: | 01 733 7720 4388-Set LS Divers Sixty-Five 42 Formosa Violin |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 ref. 01 733 7720 4388-Set LS is a limited edition of 500 pieces created with Formosa Violin and Benny Tseng Yu-Chie. This watch has a stainless steel case of 42mm with a bronze bezel, and a brown dial.