Oris - 01 733 7747 3986-Set
01 733 7747 3986-Set Divers Sixty-Five 36 Herzog Loibner Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7747 3986-Set (aka: 01 733 7747 3986-Set) |
| Name: | 01 733 7747 3986-Set Divers Sixty-Five 36 Herzog Loibner Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five 01 733 7747 3986-Set is a limited edition of 250 pieces created for Herzog Loibner jewelers of Luxembourg. This watch has a bronze case with steel case back, and a revolving bezel set with 50 black diamonds.