Oris - 01 733 7771 4057-07 3 19 03S
01 733 7771 4057-07 3 19 03S Divers Sixty-Five 38 Cotton Candy Stainless Steel / Green / Perlon
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 733 7771 4057-07 3 19 03S (aka: 01 733 7771 4057-07 3 19 03S) |
| Name: | 01 733 7771 4057-07 3 19 03S Divers Sixty-Five 38 Cotton Candy Stainless Steel / Green / Perlon |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five reference 01 733 7771 4057-07 3 19 03S 'Cotton Candy' has a stainless steel case and matching bronze bracelet. The dial is Green.