Oris - 01 771 7744 3182-Set
01 771 7744 3182-Set Divers Sixty-Five 43 Chronograph Hölstein Edition 2020
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 771 7744 3182-Set (aka: 01 771 7744 3182-Set) |
| Name: | 01 771 7744 3182-Set Divers Sixty-Five 43 Chronograph Hölstein Edition 2020 |
| Produced: | 2020 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 Hölstein Edition 2020 is a limited edition of 250 pieces. This watch has a bronze case with steel case back, and a matching bronze bracelet.