Oris - 01 771 7744 3185-Set LS
01 771 7744 3185-Set LS Divers Sixty-Five 43 Chronograph Bronze / Blue / Carl Brashear Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 771 7744 3185-Set LS (aka: 01 771 7744 3185-Set LS) |
| Name: | 01 771 7744 3185-Set LS Divers Sixty-Five 43 Chronograph Bronze / Blue / Carl Brashear Limited Edition |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers 65 01 771 7744 3185-Set LS is a limited edition of 2000 pieces introduced in 2018. Building upon the original 2016 Carl Brashear, it features a bronze case and a blue dial. At 43mm it is the largest Divers 65 yet, and its caliber 771 makes it the first chronograph too.