Oris - 01 771 7744 4095-5.21 11
01 771 7744 4095-5.21 11 Divers Sixty-Five 43 Chronograph Stainless Steel / Blue / Bucherer Blue
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 771 7744 4095-5.21 11 (aka: 01 771 7744 4095-521 11) |
| Name: | 01 771 7744 4095-5.21 11 Divers Sixty-Five 43 Chronograph Stainless Steel / Blue / Bucherer Blue |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five 01 771 7744 4095-5.21 11 is a Bucher-exclusive. Building on the 2018 Carl Brashear template, it features a 43mm case which houses the self-winding 771 chronograph movement. Unlike the Carl Brashear the case is done in stainless steel.