Oris - 01 771 7791 4054-07 6 20 01
01 771 7791 4054-07 6 20 01 Divers Sixty-Five 40 Chronograph Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers 65 |
| Reference: | 01 771 7791 4054-07 6 20 01 (aka: 01 771 7791 4054-07 6 20 01) |
| Name: | 01 771 7791 4054-07 6 20 01 Divers Sixty-Five 40 Chronograph Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Divers Sixty-Five 01 771 7791 4054-07 6 20 01 debuted in 2023 as a smaller take on the original Sixty-Five chronograph. The case measures 40.00mm across, and in this version the dial is Black.