Oris - 01 643 7609 8585-Set RS
01 643 7609 8585-Set RS Divers Small Second - Date Great Barrier Reef / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers |
| Reference: | 01 643 7609 8585-Set RS (aka: 01 643 7609 8585-Set RS) |
| Name: | 01 643 7609 8585-Set RS Divers Small Second - Date Great Barrier Reef / Rubber |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Divers Small Second Date reference 01 643 7609 8585-Set RS is a limited edition of 1000 pieces created in collaboration with the Australian Marine Conservation Society (AMCS). This watch has a stainless steel case of 47.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 743 with small seconds and date. The dial is Blue.