Oris - 01 643 7636 7191-07 4 24 31TEB
01 643 7636 7191-07 4 24 31TEB Divers Titan Small Second - Date 44 Stainless Steel / MOP / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers |
| Reference: | 01 643 7636 7191-07 4 24 31TEB (aka: 01 643 7636 7191-07 4 24 31TEB) |
| Name: | 01 643 7636 7191-07 4 24 31TEB Divers Titan Small Second - Date 44 Stainless Steel / MOP / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Divers Titan C 01 643 7636 7191-07 4 24 31TEB has a titanium case of 44.00] which is crowned by a revolving bezel. The dial is White mother-of-pearl. Inside ticks a self-winding movement with small seconds and date (caliber Oris 643).