Oris - 01 733 7533 4154-07 8 24 01PEB
01 733 7533 4154-07 8 24 01PEB Divers Date Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers |
| Reference: | 01 733 7533 4154-07 8 24 01PEB (aka: 01 733 7533 4154-07 8 24 01PEB) |
| Name: | 01 733 7533 4154-07 8 24 01PEB Divers Date Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Divers Date reference 01 733 7533 4154-07 8 24 01PEB has a stainless steel case of 44.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 743 with date. The dial is Black.