Oris - 01 733 7562 7159-07 4 24 34TEB
01 733 7562 7159-07 4 24 34TEB Divers Date Titanium / Lume / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers |
| Reference: | 01 733 7562 7159-07 4 24 34TEB (aka: 01 733 7562 7159-07 4 24 34TEB) |
| Name: | 01 733 7562 7159-07 4 24 34TEB Divers Date Titanium / Lume / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | SuperLuminova |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Divers Date reference 01 733 7562 7159-07 4 24 34TEB has a titanium case of 44.00mm, which houses the self-winding caliber Oris 733 with date. The dial is SuperLuminova.