Oris - 01 743 7638 7454-07 4 24 34TEB
01 743 7638 7454-07 4 24 34TEB Divers Titan C Small Second - Date 47 Stainless Steel / Black / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Divers |
| Reference: | 01 743 7638 7454-07 4 24 34TEB (aka: 01 743 7638 7454-07 4 24 34TEB) |
| Name: | 01 743 7638 7454-07 4 24 34TEB Divers Titan C Small Second - Date 47 Stainless Steel / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 24.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris Divers Titan C 01 743 7638 7454-07 4 24 34TEB has a titanium case of 47.00] which is crowned by a revolving bezel with ceramic insert. The dial is Black. Inside ticks a self-winding movement with small seconds and date (caliber Oris 743).