Oris - 01 635 7568 4061-07 8 21 61
01 635 7568 4061-07 8 21 61 Flight Timer² Day Date Stainless Steel / Black / Leather
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Flight Timer |
| Reference: | 01 635 7568 4061-07 8 21 61 (aka: 01 635 7568 4061-07 8 21 61) |
| Name: | 01 635 7568 4061-07 8 21 61 Flight Timer² Day Date Stainless Steel / Black / Leather |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Flight Timer² has a stainless steel case of 42mm and a Silver dial Inside ticks the self-winding caliber Oris 635. The vertical crown at 2:00 operates the inner rotating bezel.