Oris - 01 674 7583 4084-Set
01 674 7583 4084-Set Flight Timer R4118 Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Flight Timer |
| Reference: | 01 674 7583 4084-Set (aka: 01 674 7583 4084-Set) |
| Name: | 01 674 7583 4084-Set Flight Timer R4118 Limited Edition |
| Produced: | 2007 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 4118 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 12 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Cathedrale |
Description
The Oris Flight Timer R4118 is a 2007 limited edition of 4118 pieces created as a tribute to the Hurricane R4118 air plane. The vertical crown at 2:00 operates the inner rotating bezel.