Oris - 01 561 7573 4064-07 8 14 72
01 561 7573 4064-07 8 14 72 Frank Sinatra Lady Date Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Frank Sinatra |
| Reference: | 01 561 7573 4064-07 8 14 72 (aka: 01 561 7573 4064-07 8 14 72) |
| Name: | 01 561 7573 4064-07 8 14 72 Frank Sinatra Lady Date Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Frank Sinatra Chronograph(01 561 7573 4064-07 8 14 72) has a cushion-shaped case with articulating lugs and round crystal, executed in Stainless Steel, and a Black dial. Inside ticks caliber Oris 561, a self-winding movement with central second and date.