Oris - 01 643 7571 4061-07 5 19 98FC
01 643 7571 4061-07 5 19 98FC Frank Sinatra Small Second Date Stainless Steel / Silver
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Frank Sinatra |
| Reference: | 01 643 7571 4061-07 5 19 98FC (aka: 01 643 7571 4061-07 5 19 98FC) |
| Name: | 01 643 7571 4061-07 5 19 98FC Frank Sinatra Small Second Date Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Frank Sinatra Chronograph(01 643 7571 4061-07 5 19 98FC) has a cushion-shaped case with articulating lugs and round crystal, executed in Stainless Steel, and a Silver dial. Inside ticks caliber Oris 643, a self-winding movement with small second and date.