Oris - 01 695 7576 6084-Set
01 695 7576 6084-Set Frank Sinatra Worldtimer Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | Frank Sinatra |
| Reference: | 01 695 7576 6084-Set (aka: 01 695 7576 6084-Set) |
| Name: | 01 695 7576 6084-Set Frank Sinatra Worldtimer Limited Edition |
| Limited: | Yes, 250 units |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris Frank Sinatra Worldtimer Limited Edition (01 695 7576 6084-Set) has a cushion-shaped case with articulating lugs, executed in Rose Gold, and a Black dial. Inside ticks caliber Oris 695, a chronometer-certified version of cal. 690, with simultaneous indication of 2 individual time-zones.