Oris - 01 667 7645 7284-Set
01 667 7645 7284-Set ProDiver Date Col Moschin
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProDiver |
| Reference: | 01 667 7645 7284-Set (aka: 01 667 7645 7284-Set) |
| Name: | 01 667 7645 7284-Set ProDiver Date Col Moschin |
| Produced: | 2010 |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris ProDiver Kittiwake 01 667 7645 7284-Set is a limited edition of 2000 pieces created with the Col Moschin Italian Parachute Assault Regiment. This watch has a titanium case with tungsten bezel insert.