Oris - 01 733 7646 7154-07 8 26 71PEB
01 733 7646 7154-07 8 26 71PEB ProDiver Date Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProDiver |
| Reference: | 01 733 7646 7154-07 8 26 71PEB (aka: 01 733 7646 7154-07 8 26 71PEB) |
| Name: | 01 733 7646 7154-07 8 26 71PEB ProDiver Date Titanium / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris ProDiver Date 01 733 7646 7154-07 8 26 71PEB has a titanium case with rubber ceramic minutes scale top ring of 49.00mm, which is water resistant to depths up to 1000 meters. Inside ticks a self-winding movement with date: caliber Oris 733. The dial is Black.