Oris - 01 733 7646 7184-Set
01 733 7646 7184-Set ProDiver Date Kittiwake
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProDiver |
| Reference: | 01 733 7646 7184-Set (aka: 01 733 7646 7184-Set) |
| Name: | 01 733 7646 7184-Set ProDiver Date Kittiwake |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Oris ProDiver Kittiwake 01 733 7646 7184-Set is a limited edition of 500 pieces create to commemorate the deliberate sinking of the USS Kittiwake. This watch has a titanium case with tungsten bezel insert.