Oris - 01 748 7748 7154-07 8 26 74PEB
01 748 7748 7154-07 8 26 74PEB ProDiver GMT Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProDiver |
| Reference: | 01 748 7748 7154-07 8 26 74PEB (aka: 01 748 7748 7154-07 8 26 74PEB) |
| Name: | 01 748 7748 7154-07 8 26 74PEB ProDiver GMT Titanium / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Oris ProDivcer GMT 01 748 7748 7154-07 8 26 74PEB is a dive watch with a titanium case of 49.00mm, water resistant up to depths of 1000 meters and fitted with a ceramic bezel insert calibrated for 60 units. Inside ticks the self-winding caliber Oris 748.