Oris - 01 774 7727 7784-Set
01 774 7727 7784-Set ProDiver Dive Control
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProDiver |
| Reference: | 01 774 7727 7784-Set (aka: 01 774 7727 7784-Set) |
| Name: | 01 774 7727 7784-Set ProDiver Dive Control |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 51.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris ProDiver Dive Control 01 774 7727 7784-Set is a limited edition of 500 pieces introduced in January of 2019. It features a titanium case of 51mm, which houses the self-winding caliber 774.