Oris - 733 7682 7154-07 8 26 75PEB
733 7682 7154-07 8 26 75PEB ProDiver Date Titanium / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProDiver |
| Reference: | 733 7682 7154-07 8 26 75PEB (aka: 733 7682 7154-07 8 26 75PEB) |
| Name: | 733 7682 7154-07 8 26 75PEB ProDiver Date Titanium / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 49.00 mm |
| Case Lug Width: | 26.00 mm |
| Water Resistance: | 1000.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Based on its bigger brother, the Oris ProDiver Chronograph, this watch is safe, sturdy and solid. The titanium case, ceramic top ring, crown protection, innovative Oris Rotation Safety System (RSS), and automatic helium valve are standard ProDiver features. At 49mm in diameter, it may be smaller than the chronograph, but it’s just as impressive. No restrictions, no rules, just pure Oris.