Oris - 01 115 7759 7115-Set
01 115 7759 7115-Set Big Crown ProPilot X Calibre 115 UAE 50th Anniversary
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot X |
| Reference: | 01 115 7759 7115-Set (aka: 01 115 7759 7115-Set) |
| Name: | 01 115 7759 7115-Set Big Crown ProPilot X Calibre 115 UAE 50th Anniversary |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris ProPilot X 01 115 7759 7115-Set is a limited edition of 50 pieces created in celebration of the 50th anniversary of the United Arab Emirates.