Oris - 01 115 7759 7128-Set
01 115 7759 7128-Set Big Crown ProPilot X Calibre 115 Care for Life
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot X |
| Reference: | 01 115 7759 7128-Set (aka: 01 115 7759 7128-Set) |
| Name: | 01 115 7759 7128-Set Big Crown ProPilot X Calibre 115 Care for Life |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris Big Crown ProPilot X 01 115 7759 7128-Set is a special edition created in collaboration with the Care for Life foundation.