Oris - 01 115 7759 7153-Set5 22 04TLC
01 115 7759 7153-Set5 22 04TLC Big Crown ProPilot X Calibre 115 Titanium / Skeleton / Rubber
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot X |
| Reference: | 01 115 7759 7153-Set5 22 04TLC (aka: 01 115 7759 7153-Set5 22 04TLC) |
| Name: | 01 115 7759 7153-Set5 22 04TLC Big Crown ProPilot X Calibre 115 Titanium / Skeleton / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris ProPilot X 01 115 7759 7153-Set5 22 04TLC was introduced in 2019. This watch has a titanium case and an open-worked dial which reveals parts of its hand-wound caliber Oris 115.