Oris - 01 400 7778 7157-Set
01 400 7778 7157-Set ProPilot X Kermit Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot X |
| Reference: | 01 400 7778 7157-Set (aka: 01 400 7778 7157-Set) |
| Name: | 01 400 7778 7157-Set ProPilot X Kermit Edition |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris ProPilot X Calibre 400 01 400 7778 7157-Set was introduced in 2023. This watch has a titanium case and bracelet, paired with a Kermit the Frog Green dial. Inside ticks Oris' in-house calibre Oris 400; on the date wheel, Kermit appears on ‘Kermit Day’ – the first of the month.