Oris - 01 400 7778 7158-07 7 20 01TLC
01 400 7778 7158-07 7 20 01TLC ProPilot X Calibre 400 Titanium / Pink / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot X |
| Reference: | 01 400 7778 7158-07 7 20 01TLC (aka: 01 400 7778 7158-07 7 20 01TLC) |
| Name: | 01 400 7778 7158-07 7 20 01TLC ProPilot X Calibre 400 Titanium / Pink / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris ProPilot X Calibre 400 01 400 7778 7158-07 7 20 01TLC was introduced in 2022. This watch has a titanium case and bracelet, paired with a Pink dial. Inside ticks Oris' in-house calibre Oris 400.