Oris - 01 111 7711 4163-Set 5 22 14FC
01 111 7711 4163-Set 5 22 14FC Big Crown ProPilot Calibre 111 Stainless Steel / Grey / Textile
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 111 7711 4163-Set 5 22 14FC (aka: 01 111 7711 4163-Set 5 22 14FC) |
| Name: | 01 111 7711 4163-Set 5 22 14FC Big Crown ProPilot Calibre 111 Stainless Steel / Grey / Textile |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Calibre 111 was introduced in 2015 as pilot's watch that brings together the company's landmark in-house developed Calibre 111 movement with its iconic Big Crown ProPilot family. The 111 calibre has enough power for 10 days of autonomous running. The bezel is coin-edged and has a big crown. The dial features a patented non-linear power reserve indication and small seconds and date at 9 o'clock. Reference 01 111 7711 4163-Set 5 22 14FC is fitted with a green textile strap. The dial is anthracite and has Arabic numerals.