Oris - 01 111 7711 4165-Set 8 22 19
01 111 7711 4165-Set 8 22 19 Big Crown ProPilot Calibre 111 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 111 7711 4165-Set 8 22 19 (aka: 01 111 7711 4165-Set 8 22 19) |
| Name: | 01 111 7711 4165-Set 8 22 19 Big Crown ProPilot Calibre 111 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Calibre 111 was introduced in 2015 as pilot's watch that brings together the company's landmark in-house developed Calibre 111 movement with its iconic Big Crown ProPilot family. The 111 calibre has enough power for 10 days of autonomous running. The bezel is coin-edged and has a big crown. The dial features a patented non-linear power reserve indication and small seconds and date at 9 o'clock. Reference 01 111 7711 4165-Set 8 22 19 was added to the collection in 2017. It has a blue dial and a stainless steel bracelet.