Oris - 01 114 7746 4164-Set 1 22 72FC
01 114 7746 4164-Set 1 22 72FC Big Crown ProPilot Calibre 114 Stainless Steel / Black / Alligator
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 114 7746 4164-Set 1 22 72FC (aka: 01 114 7746 4164-Set 1 22 72FC) |
| Name: | 01 114 7746 4164-Set 1 22 72FC Big Crown ProPilot Calibre 114 Stainless Steel / Black / Alligator |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Calibre 114 was introduced in 2018, adding a GMT-function to Oris' hand-wound, in-house movement with 10-day power reserve. The case measures 44mm across. Reference 01 114 7746 4164-Set 5 22 17FC has a stainless steel case and a matte black dial. It is fitted with an alligator strap.