Oris - 01 400 7784 8786-Set
01 400 7784 8786-Set ProPilot Coulson Limited Edition
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 400 7784 8786-Set (aka: 01 400 7784 8786-Set) |
| Name: | 01 400 7784 8786-Set ProPilot Coulson Limited Edition |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Finish: | Gradient |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Oris ProPIlot Coulson 01 400 7784 8786-Set is a limited edition made in partnership with Coulson Aviation, the world’s leading aerial firefighting organisation. The watch has a carbon-fibre case made using an 3D printing process, with bezel, case back and crown executed in PVD-coated titanium. The dial is fiery red.