Oris - 01 677 7699 4164-07 5 22 19FC
01 677 7699 4164-07 5 22 19FC Big Crown ProPilot Chronograph GMT Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 677 7699 4164-07 5 22 19FC (aka: 01 677 7699 4164-07 5 22 19FC) |
| Name: | 01 677 7699 4164-07 5 22 19FC Big Crown ProPilot Chronograph GMT Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Chronograph GMT 01 677 7699 4164-07 5 22 19FC has a stainless steel case of 44.00mm, and a Black dial. This ProPilot is powered by caliber Oris 677, a self-winding movement with chronograph, 24-hour hand, and date.