Oris - 01 690 7735 4164-07 5 22 14FC
01 690 7735 4164-07 5 22 14FC Big Crown ProPilot Worldtimer Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 690 7735 4164-07 5 22 14FC (aka: 01 690 7735 4164-07 5 22 14FC) |
| Name: | 01 690 7735 4164-07 5 22 14FC Big Crown ProPilot Worldtimer Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.70 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Worldtimer 01 690 7735 4164-07 5 22 14FC has a stainless steel case of 44.70mm and a Black dial. This watch is powered by caliber Oris 690, a self-winding movement that can display two individual time zones.