Oris - 01 733 7705 4134-Set 5 23 17FC
01 733 7705 4134-Set 5 23 17FC Big Crown ProPilot Altimeter Feet / Grey Textile
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 733 7705 4134-Set 5 23 17FC (aka: 01 733 7705 4134-Set 5 23 17FC) |
| Name: | 01 733 7705 4134-Set 5 23 17FC Big Crown ProPilot Altimeter Feet / Grey Textile |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Big Crown ProPilot Altimeter was introduced at Baselworld 2014. The ProPilot features an altimeter which indicates the altitude in feet. One of the special features is that it is able to show the change in altitude in more or less real time. The watch measures the air pressure through an aneroid capsule system and based on that, decides the altitude. It features an integrated Swiss mechanical barometric altimeter and barometer movement (developed with the specialist Thommen). The Oris Big Crown ProPilot Altimeter is powered by the Oris caliber 733, which is based on Sellita SW200 automatic movement. Reference 01 733 7705 4134-Set 5 23 17FC has an altimeter scale in feet and is fitted with a grey textile strap. The dial is black and has alternating Arabic numerals and stick indexes.