Oris - 01 735 7698 4783-Set
01 735 7698 4783-Set Big Crown ProPilot Day Date Air Racing Edition IV
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 735 7698 4783-Set (aka: 01 735 7698 4783-Set) |
| Name: | 01 735 7698 4783-Set Big Crown ProPilot Day Date Air Racing Edition IV |
| Produced: | 2014 |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | Yes, 1000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Big Day Date 01 735 7698 4783-Set is a limited edition of 1000 pieces inspired by the sport of air racing. This watch has a PVD-coated stainless steel case of 45.00mm, and a Grey dial. This watch is powered by caliber Oris 735 , a self-winding movement with indicators for both the day as well as the date.