Oris - 01 748 7710 4164-07 5 22 14FC
01 748 7710 4164-07 5 22 14FC Big Crown ProPilot GMT Stainless Steel / Black
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 748 7710 4164-07 5 22 14FC (aka: 01 748 7710 4164-07 5 22 14FC) |
| Name: | 01 748 7710 4164-07 5 22 14FC Big Crown ProPilot GMT Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot GMT 01 748 7710 4164-07 5 22 14FC has a stainless steel case of 45.00mm, which houses the caliber Oris 748, a self-winding movement with small seconds and second time zone. The dial is Black.