Oris - 01 748 7710 4284-Set
01 748 7710 4284-Set Big Crown ProPilot GMT Rega
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 748 7710 4284-Set (aka: 01 748 7710 4284-Set) |
| Name: | 01 748 7710 4284-Set Big Crown ProPilot GMT Rega |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 2000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot GMT 01 748 7710 4284-Set is a limited edition created in collaboration with Rega, a Swiss air rescue organisation. This watch has a PVD-coated stainless steel case of 45.00mm, and a Black dial. This watch is powered by caliber Oris 748, a self-winding movement with small seconds and second time zone indication.