Oris - 01 748 7756 4064-07 8 22 08
01 748 7756 4064-07 8 22 08 Big Crown ProPilot Timer GMT Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 748 7756 4064-07 8 22 08 (aka: 01 748 7756 4064-07 8 22 08) |
| Name: | 01 748 7756 4064-07 8 22 08 Big Crown ProPilot Timer GMT Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown Propilot Timer GMT 01 748 7756 4064-07 8 22 08 has a stainless steel case of 44.00mm, which is crowned by a revolving bezel calibrated for 60 units. Inside ticks the self-winding caliber Oris 748, with small seconds, GMT hand, and oversized date.