Oris - 01 751 7697 4063-07 5 20 19FC
01 751 7697 4063-07 5 20 19FC Big Crown ProPilot Big Date Stainless Steel / Grey
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 751 7697 4063-07 5 20 19FC (aka: 01 751 7697 4063-07 5 20 19FC) |
| Name: | 01 751 7697 4063-07 5 20 19FC Big Crown ProPilot Big Date Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Date gets it's power from the Calibre 751 automatic movement with about 38 hours of power reserve. It is an instrumental looking watch which dial features a date display. The bezel is coin-edged, a design element inspired by the turbines of a jet engine, and has an oversized crown, so it is possible to make quick adjustments. The hands are silver colored. Reference 01 751 7697 4063-07 5 20 19FC is fitted with a grey textile strap. The dial is grey and has Arabic numerals.