Oris - 01 751 7697 4065-07 8 20 19
01 751 7697 4065-07 8 20 19 Big Crown ProPilot Big Date Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 751 7697 4065-07 8 20 19 (aka: 01 751 7697 4065-07 8 20 19) |
| Name: | 01 751 7697 4065-07 8 20 19 Big Crown ProPilot Big Date Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot 01 751 7697 4065-07 8 20 19 has a stainless steel case, and a Blue dial. Inside ticks the self-winding caliber Oris 751, which features a larger-than-usual date indicator.