Oris - 01 751 7761 3164-07 3 2003BRLC
01 751 7761 3164-07 3 2003BRLC Big Crown ProPilot Big Date Bronze / Black / Fabric
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 751 7761 3164-07 3 2003BRLC (aka: 01 751 7761 3164-07 3 2003BRLC) |
| Name: | 01 751 7761 3164-07 3 2003BRLC Big Crown ProPilot Big Date Bronze / Black / Fabric |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Big Date 01 751 7761 3164-07 3 2003BRLC has a bronze case with stainless steel case back, and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber Oris 751 which features a proprietary larger-than-usual date indicator.