Oris - 01 751 7761 4124-Set
01 751 7761 4124-Set Big Crown ProPilot Big Date 58th Reno Air Races
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 751 7761 4124-Set (aka: 01 751 7761 4124-Set) |
| Name: | 01 751 7761 4124-Set Big Crown ProPilot Big Date 58th Reno Air Races |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot 01 751 7761 4124-Set is a 2021 limited edition of 100 pieces created in celebration of the 58th edition of the Reno Air Races. This watch has a stainless steel case, and a Black dial. Inside ticks the self-winding caliber Oris 751, which features a larger-than-usual date indicator.