Oris - 01 751 7761 4187-Set
01 751 7761 4187-Set Big Crown ProPilot Big Date Okavango Air Rescue
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 751 7761 4187-Set (aka: 01 751 7761 4187-Set) |
| Name: | 01 751 7761 4187-Set Big Crown ProPilot Big Date Okavango Air Rescue |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 2011 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Big Date Okavango Air Rescue is a 2021 limited edition created with the Okavango Air Rescue organisation of Botswana. The textured green dial is inspired by the grasses of the Okavango Delta.