Oris - 01 752 7698 4214-Set
01 752 7698 4214-Set Big Crown ProPilot Big Day Date Unité Spéciale Police Luxembourgh
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 752 7698 4214-Set (aka: 01 752 7698 4214-Set) |
| Name: | 01 752 7698 4214-Set Big Crown ProPilot Big Day Date Unité Spéciale Police Luxembourgh |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Big Day Date 01 752 7698 4214-Set is a special edition created for the Unité Spéciale Police Luxembourgh. This watch has a PVD-coated stainless steel case of 45.00mm, and a Black dial. This watch is powered by caliber Oris 752, a self-winding movement with oversized indicators for both the day as well as the date.