Oris - 01 752 7760 4164-07 8 22 08
01 752 7760 4164-07 8 22 08 Big Crown ProPilot Big Day Date Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 752 7760 4164-07 8 22 08 (aka: 01 752 7760 4164-07 8 22 08) |
| Name: | 01 752 7760 4164-07 8 22 08 Big Crown ProPilot Big Day Date Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot 01 752 7760 4164-07 8 22 08 has a stainless steel case of {DIAMETER]mm, with a coin-edged bezel, a design element inspired by the turbines of a jet engine. This watch gets it's power from the Calibre 752 automatic movement with about 38 hours of power reserve, which features oversized indicators for both day and date. The dial is Black.