Oris - 01 774 7661 7734-Set TS
01 774 7661 7734-Set TS Big Crown ProPilot Chronograph Stainless Steel / Grey / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 774 7661 7734-Set TS (aka: 01 774 7661 7734-Set TS) |
| Name: | 01 774 7661 7734-Set TS Big Crown ProPilot Chronograph Stainless Steel / Grey / Bracelet |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Chronograph 01 774 7661 7734-Set TS is a limited edition of 250 pieces created with the Paradropper LT Staffel 7 of the Swiss Air Force. This watch has a PVD-coated titanium case of 44.00mm with ceramic bezel insert calibrated for 60 units, and a Black dial. This ProPilot is powered by caliber Oris 774, a self-winding movement with chronograph and date.