Oris - 01 774 7699 4063-07 5 22 05FC
01 774 7699 4063-07 5 22 05FC Big Crown ProPilot Chronograph Stainless Steel / Grey
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 774 7699 4063-07 5 22 05FC (aka: 01 774 7699 4063-07 5 22 05FC) |
| Name: | 01 774 7699 4063-07 5 22 05FC Big Crown ProPilot Chronograph Stainless Steel / Grey |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Chronograph 01 774 7699 4063-07 5 22 05FC has a stainless steel case of 44.00mm, and a Grey dial. This ProPilot is powered by caliber Oris 774, a self-winding movement with chronograph and date.