Oris - 01 774 7699 4134-07 8 22 19
01 774 7699 4134-07 8 22 19 Big Crown ProPilot Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 774 7699 4134-07 8 22 19 (aka: 01 774 7699 4134-07 8 22 19) |
| Name: | 01 774 7699 4134-07 8 22 19 Big Crown ProPilot Chronograph Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris Big Crown ProPilot Chronograph gets it's power from the Calibre 744 automatic movement with about 48 hours of power reserve. Some features are a chronograph, and a date, hour, minute, and small second displays. The bezel is coin-edged, a design element inspired by the turbines of a jet engine, and has an oversized crown, so it is possible to make quick adjustments. The tips of the chronograph hands are in yellow. Reference 01 774 7699 4134-07 8 22 19 is fitted with a stainless steel strap. The dial is black and has Arabic numerals.