Oris - 01 793 7775 8764-Set
01 793 7775 8764-Set ProPilot Altimeter Carbon / Meter
| Brand: | Oris |
|---|---|
| Family: | ProPilot |
| Reference: | 01 793 7775 8764-Set (aka: 01 793 7775 8764-Set) |
| Name: | 01 793 7775 8764-Set ProPilot Altimeter Carbon / Meter |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Oris ProPilot Altimeter 01 793 7775 8764-Set, new for 2023, has a case in carbon fibre and PVd-plated titanium. This watch is equipped with a self-winding movement (caliber Oris 793) and a mechanical altimeter, which for this model is calibrated for metrical units.